CZCIONKA:
KONTRAST:

Katedra Automatyki Wydziału Elektrotechniki Automatyki i Informatyki Politechniki Opolskiej

Poniżej przedstawiamy Państwu sylwetki pracowników Katedry Automatyki (strona w przebudowie)

                                                

Dr hab. inż. Mirosław Szmajda, prof. PO

KIEROWNIK KATEDRY

Zainteresowania badawcze profesora obejmują następujące zagadnienia:

  • cyfrowe przetwarzanie sygnałów,
  • jakość energii elektrycznej,
  • przetwarzanie sygnałów w sieciach elektrycznych,
  • przetwarzanie sygnałów biomedycznych,
  • systemy pomiarowe,
  • systemy wbudowane: mikrokontrolery, procesory sygnałowe.

Obecnie prace badawcze koncentrują się nad zastosowaniem zaawansowanych metod cyfrowego przetwarzania sygnałów w badaniach stawu kolanowego i przetwarzaniu sygnałów wibroartiograficznych VAG, prac nad przetwarzaniem sygnału EKG oraz przetwarzaniu przebiegów elektroenergetycznych.

 Prof. dr hab. inż. Volodymyr Khoma 

 

 Proj Mroczka

Prof. dr hab. inż. Janusz Mroczka

DOKTOR HONORIS CAUSA

 

Janusz Mroczka uzyskał stopień doktora w 1980 roku i stopień doktora habilitowanego w 1990 roku. Od 1998 roku jest kierownikiem Katedry Metrologii Elektronicznej i Fotonicznej Politechniki Wrocławskiej. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się na modelowaniu fizycznym i matematycznym w złożonych pomiarach, problemie odwrotnym, inteligentnych urządzeniach pomiarowych, analizie widmowej i polaryzacyjnej promieniowania rozproszonego, fuzji danych wielosensorowych i reprezentacji czasowo-częstotliwościowej w przetwarzaniu danych. Profesor Mroczka jest członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk. Jest również doktorem honoris causa pięciu polskich uczelni: Politechniki Lubelskiej, Politechniki Gdańskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej, Wojskowej Akademii Technicznej oraz naszej uczelni, z którą też jest związany od roku 1997.

 Dr hab. inż. Krzysztof Bartecki, prof. PO

W roku 1996 ukończył studia magisterskie o specjalności Automatyka i Metrologia Elektryczna w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Opolu. Stopień naukowy doktora nauk technicznych uzyskał w 2004 roku, a stopień doktora habilitowanego - w 2016 roku. Pracuje w Katedrze Automatyki na stanowisku profesora uczelni. Jest autorem oraz współautorem ponad 60 publikacji naukowych z zakresu modelowania i aproksymacji układów z czasoprzestrzenną dynamiką opisanych równaniami typu hiperbolicznego oraz zastosowania sztucznych sieci neuronowych w zagadnieniach modelowania, identyfikacji oraz sterowania obiektami dynamicznymi.

Dr hab. inż. Wojciech Hunek, prof. PO

W pracy naukowo-badawczej zajmuje się szeroko rozumianą teorią sterowania i systemów. W szczególności eksploruje zagadnienia związane z syntezą wielowymiarowych sterowań predykcyjnych w kontekście poprawy ich odporności. Rezultaty badań przenosi do problematyki optymalnej pracy systemów telekomunikacyjnych oraz sieci komputerowych, a także układów niecałkowitego rzędu. Promotor w zakończonych czterech przewodach doktorskich, autor około 100 publikacji naukowych.

 

Dr hab. inż. Ryszard Kopka, prof. PO

 

zatwarnicki

Dr hab. inż. Krzysztof Zatwarnicki,
prof. PO 

1. Programowanie w Pascalu, C, C++, C# zaawansowane programowanie systemowe; zajmuje się również programowaniem współbieżnym.
2. Systemy operacyjne; ogólna wiedza o systemach jak i administrowanie systemami: unix tu zwłaszcza mam duże doświadczenie z linux'em, jakiś czas pracowałem również na AIX i SCO jak również mógłbym prowadzić zajęcia z zakresu administracji window'sem.
3. Sieci komputerowe, lokalne sieci komputerowe, techniki internetowe, systemy webowe, systemy intranetowe, zarządzanie systemami webowymi, rozproszone systemy komputerowe, integracja sieci i systemów komputerowych.
4. Analiza i projektowanie systemów informatycznych
5. Programowanie urządzeń mobilnych. Mam spore doświadczenie w programowaniu (i sprzedaży aplikacji) w systemach Windows ME, Windows Phone, Android.

 

Dr inż. Gerard Bursy

 
 

Dr inż. Tomasz Feliks

W swoich badaniach naukowych zajmuje się szeroko rozumianą teorią sterowania i systemów. W ramach pracy doktorskiej opracował nową analityczną procedurę projektowania wielowymiarowego sterowania perfekcyjnego z minimalną energią, która przewyższa klasyczne i dotychczas akceptowane podejście związane ze znanym paradygmatem Moore’a-Penrose’a. Obecnie skupia się na uogólnieniu otrzymanej teorii na wielowymiarowe obiekty z opóźnieniem opisane w dyskretnej przestrzeni stanów pochodną całkowitego i ułamkowego rzędu.

Pan Krok

Dr inż. Marek Krok

Jego badania koncentrują się na analizie i syntezie zaawansowanych algorytmów sterowania obiektami wielowymiarowymi. W ramach swojej dysertacji doktorskiej opracował algorytm bezbiegunowego sterowania perfekcyjnego dla obiektów opisanych w dyskretnej przestrzeni stanu. Algorytm ten wykorzystywał w szczególności niejednoznaczne inwersje macierzowe, które stanowią trzon jego aktualnych prac naukowych.

Dr inż. Paweł Majewski

W ramach swojej pracy doktorskiej zajmował się rachunkiem macierzowo-wielomianowym w systemach łączności bezprzewodowej. Dzięki zaproponowanemu podejściu opracował nową metodę rekonstrukcji sygnału wykorzystującą właściwości niejednoznacznych inwersji macierzy niekwadratowych. Obecnie pracuje nad zagadnieniami związanymi z teorią sterowania, zaś aktualnie zajmuje się ciągłym sterowaniem perfekcyjnym dedykowanym układom opisanym w przestrzeni stanu.

 dołęgowski.jpg

Dr inż. Michał Dołęgowski

Temat rozprawy doktorskiej: metoda detekcji łuku elektrycznego prądu stałego, oparta na analizie rozkładu przyrostów prądu w czasie. Badania polegały na opracowaniu i implementacji sprzętowej nowej metody detekcji łuku elektrycznego pod kątem niskiej złożoności obliczeniowej oraz przetestowaniu jej skuteczności w rzeczywistym układzie, w którym występuje łuk elektryczny. Obecnie prace badawcze koncentrują się nad dalszym rozwijaniem tematyki algorytmów detekcji łuku elektrycznego oraz zastosowaniem opracowanej metody przetwarzania sygnałów również w innych obszarach. Zainteresowania: projektowanie, uruchamianie i udoskonalanie analogowych, cyfrowych i impulsowych układów elektronicznych oraz naprawa, kalibracja i dobór aparatury kontrolno-pomiarowej pod konkretne zastosowania.

Witkowski.jpg

Dr inż. Piotr Witkowski

Obszar zainteresowań badawczych: informatyka śledcza, kryptografia,  rozwiązania technologiczne stosowane w elektronice użytkowej, transmisja i przesyłanie danych w sieciach komórkowych i światłowodowych, tworzenie projektów wykorzystujących narzędzia inżynierii oprogramowania.